Dům a zahrada

Jak na založení živého plotu

Živé ploty jsou velmi častým řešením při oddělování pozemků. Mají celou řadu výhod oproti klasickým plotům. Především nevyžadují příliš péče, jelikož jedinou údržbou je jejich zastřižení. Vytvoří dokonalé soukromí a ještě jsou zelenou ozdobou zahrady. Aby živý plot byl co nejhezčí a splňoval naše představy, záleží na výběru rostlin. Při nakupování sazenic jsou nejlevnější variantou tzv. prostokořené rostliny, dále jsou to rostliny s kořenovým balem a k nejdražším patří ty v kontejneru. Obvyklá vzdálenost jednotlivých rostlin od sebe je kolem 50 cm, takže se snadno dopočítáte, kolik jich musíte nakoupit. Nejvhodnější dobou k vysazení je jaro nebo podzim.

Jaké rostliny?

Záleží na tom, zda dáme přednost stálezeleným nebo listnatým plotům. Mezi stálezelenými jsou hitem túje, které potřebují kvalitní a vlhkou půdu a dostatečně prosluněné stanoviště. Před příchodem mrazů je musíme řádně prolít, jelikož jsou náchylné k usychání. Důležité je správné zastřižení k vytvoření potřebného tvaru tohoto živého plotu. Dalšími stálezelenými rostlinami do živého plotu jsou cypřišek, který je třeba sázet blízko k sobě, nebo jalovec, který se hodí do nižších živých plotů. Mezi listnatými ploty jsou oblíbené skalník, habr, tavolník, hloh nebo ptačí zob.

Jak postupovat?

Půdu na stanovišti zbavíme plevelů, zkypříme a přihnojíme. Vytvoříme příkop, do kterého pak jednotlivé rostliny vysadíme tak, aby kořeny netrčely ven ze země. Sazenice musí být rovně, pak přihrneme zeminu, lehce přišlápneme a důkladně zalijeme. Opadavé křoviny vysazujeme na podzim nebo brzy na jaře, stálezelené dřeviny v dubnu. Před umístěním do zeminy namočíme kořenové baly do kýble s vodou. Tvarování a zastřihování se provádí u většiny živých plotů v době vegetačního klidu.