Zná to snad každý, kdo si pořídí novou podlahu, že časem je potřeba ji zrenovovat, opravit, neboť tu a tam se objeví důlek či rýha, jak nám třeba v kuchyni nešikovně spadl nůž nebo těžký hrnec, anebo se na podlaze podepsaly hrátky našich dětí či drápky domácích mazlíčků… Poradíme vám, jak ty jednodušší opravy podlahy zvládnete sami.

Plovoucí podlaha

U drobných poškození neměníte hned celou lamelu. Stačit by měl tvrdý podlahářský vosk, který si pořídíte vždy v barvě odpovídající podlaze. V místě poškození se ostrým nožem zbavíte zbytků původního materiálu tak, aby to kopírovalo směr let dřevěného materiálu. Vosk nahřejete a nakapete do připraveného otvoru tak, aby vytvořil čepičku. Necháte zavadnout a poté čepičku odstraníte umělohmotnou špachtlí a místo zabrousíte brusnou vatou. Následně pak přestříknete lakem.

Laminátová podlaha

Na opravdu drobné oděrky se dají použít speciální opravné tužky. V případě poničení vrchní vrstvy stačí místo vytmelit buď čirým lakem nebo pryskyřicí na laminátové podlahy. Dojde-li k hlubšímu poškození, pak je zapotřebí použít vosk. Ten aplikujete podobně, jako u plovoucí podlahy a na závěr použijete retušovací pero. Tato obnova však není trvalá a je vidět. Chcete-li to vyřešit definitivně, musíte buď vyměnit celou lamelu nebo poničený kus vyříznout.

Výměna připadá v úvahu, pokud je poškozená lamela v blízkosti okrajů, neboť musíte rozebrat část podlahy. Máte-li zničený kus uprostřed místnosti, je levnější a vhodnější ho vyříznout kotoučovou pilou. Řez vedete do kříže nebo do tvaru psaníčka a nesmí zasahovat do nepoškozených lamel a nesmí zasáhnout do podkladu podlahy. Dláty pak poničenou lamelu vyndáte, nový kus, o stejných rozměrech, zacvaknete zpět do zámkového systému.

Vinylová podlaha

Je-li poškození v průhledné polyuretanové vrstvě, pak si ho opravíte, aniž byste museli vyměnit celý dílec vinylové podlahy. Budete k tomu potřebovat záplatu, jejíž vzorek navazuje na podlahu. Lámacím nožem vyříznete poškozený díl, připravíte si na rozměr nový, který přilepíte na vyříznuté místo a pořádně zatížíte. Zbytky lepidla ihned setřete.

Jestliže budete odstraňovat lepený vinyl, pak opatrně s pomocí hořáku a horké páječky. I tak to jde špatně? Použijte dláto a paličku. Staré lepidlo musíte odstranit, plocha musí být čistá. Poté nový díl nahřejte žehličkou, aby změkl a přilepte na určené místo.

Parkety

Často se stane, že se mezi parketami objeví mezery. Není nic jednoduššího, než je vytmelit tmely k tomu určenými. Pak přebrousit a nalakovat.

Pokud jsou vaše parkety zašlé, ošoupané a rýhaté, i to si můžete zrenovovat sami.

Podlahu nejprve zameťte a zbavte všech nečistot, a poté použijte pásovou brusku (ne každý ji má doma, ale existují půjčovny). Parkety nejprve zbrousíte hrubým pásem, abyste odstranili starý lak a nerovnosti, následně použijete jemnější pásy. Na okraje podlahy a prohlubeniny si vezměte vibrační brusku.

Až podlahu dokonale zbrousíte, důkladně ji vyluxujte a vytřete, aby na ni nezůstaly žádné nečistoty. A můžete se pustit do lakování.

Zvolený lak důkladně roztírejte válečkem, čímž zabráníte šmouhám na parketách. Pokud je vše v pořádku a podlaha je hladká (v opačném případě ji musíte znovu přebrousit), přidejte ještě dva nátěry a nechte pořádně zaschnout.