Správně vybraná žehlička dokáže s vlasy udělat divy. Kudrnaté vlasy zkrotí a dodá jim hladkost a lesk. U jemných a rovných vlasů zase vykouzlí pomocí vln požadovaný objem. V široké nabídce žehliček na vlasy, aby se čert vyznal. Připravili jsme pro vás jednoduchého průvodce, díky kterému se snadno zorientujete a budete mít jasno, v čem se liší keramická a turmalínová žehlička. Poradíme, kdy oceníte žehličku s ionizátorem i jak správně žehlit jemné vlasy.

Materiál žehlicí plochy: Základní parametr pro výběr správné žehličky na vlasy
První, co vás při výběru žehličky zaujme, je materiál žehlicí plochy. Ne každý materiál je stejně kvalitní a má dostatečnou životnost. Navíc každému typu vlasů sedne něco jiného. Výběr správného materiálu žehličky zajistí, že si vlasy zbytečně nepoškodíte.

Keramický povrch
Keramický povrch žehličky na vlasy se zahřívá rovnoměrně. To je jeho hlavní výhoda, která vám při použití zajistí, že si vlasy nespálíte. Keramika se rychle nahřívá, tím pádem vlasy i rychleji rovná.
Některé žehličky na vlasy mají keramický povrch ještě speciálně upravený keratinem. Jako třeba tahle šikovná žehlička Philips ThermoProtect. Díky nastavení teploty je vhodná pro všechny typ vlasů. Čím jemnější vlasy máte, tím nižší teplotu zvolte.

Turmalínový povrch
Turmalín je druh minerálu a v žehličce na vlasy zabraňuje tomu, že vám vlasy během žehlení elektrizují. Většinou se kombinuje ještě s dalším typem materiálu. Žehlička Rowenta SF4522 For Elite Liss & Curl díky kombinaci turmalínu a keratinu vlasy nejen žehlí, ale také jim dodá krásný lesk.
Jestli máte na hlavě divoké a nepoddajné kudrliny, turmalínová žehlička si s nimi hravě poradí. Krásně rovné, hladké a lesklé vlasy vykouzlí během chvilky.

Titanový povrch
Jestli hledáte opravdu odolnou žehličku na vlasy, která se jen tak nepoškrábe, sáhněte po žehličce na vlasy s titanovým povrchem.  Kromě toho, že jsou odolné, jsou titanové žehlicí desky vhodné i pro ty nejjemnější vlasy. Třeba s žehličkou Beuer HS80 vykouzlíte dokonalý účes ať už máte vlasy jemné, husté nebo silně kudrnaté.

Jakému materiálu se vyhněte
Pokud narazíte na žehličku na vlasy vyrobenou z kovového materiálu, zbystřete. Kov je nejméně vhodný materiál, který snadno vaše vlasy poškodí. Kovové žehlicí plotýnky se zahřívají nerovnoměrně a při žehlení si můžete vlasy snadno spálit. Některé levnější modely žehliček na vlasy kovové plotýnky pokrývají keramikou. Ta se ale může během používání snadno opotřebovat. Jakmile se keramická vrstva poruší, riskujete, že si vlasy zbytečně poškodíte.

Teplota: Vybírejte žehličku s nastavitelnou teplotou
Naprostá většina žehliček na vlasy umožňuje nastavit si takovou teplotu, jakou potřebujete. Na každý typ vlasů je totiž vhodná jiná teplota. Obecně platí, že čím máte vlasy jemnější, tím nižší teplotou byste měli na žehličce nastavit. Alespoň základní nastavení teploty umožňuje téměř každá žehlička na vlasy.

Pokud chcete opravdu profesionální nastavení teploty, sáhněte třeba po žehličce na vlasy Revlon RVST2175E Salon Straight Copper Smooth. Umožňuje nastavit teplotu až ve třiceti variabilních režimech. A to od 80 °C do 235 °C. Nastavenou teplotu si navíc snadno zkontrolujete na LCD display.

Na požadovanou teplotu se zahřeje bleskurychle už za 10 sekund. Nabízí i další užitečné funkce jako například systém teplené paměti. A pro větší bezpečnost se automaticky vypne po šedesáti minutách.
Pokud máte barvené vlasy, využijete i funkci kontroly vyblednutí barev. Ta se postará o to, že nastaví jen takovou teplotu, aby se barevné vlasy příliš „nesežehly“ a barva se nepoškodila.

Jakou teplotu zvolit pro různé typy vlasů

  • 100–160 °C pro jemné a barvené vlasy
  • 160–190 °C pro normální vlasy
  • Více než 190 °C pro extrémně silné a husté vlasy


Doba nahřátí žehličky
Čím výkonnější žehličku vyberete, tím kratší dobu nahřátí zabere. Rychlé nahřátí se hodí především pro pravidelné používání. Pokud si rovnáte nebo natáčíte vlasy ráno před odchodem do práce, každá ušetřená minuta se počítá. Výkonná žehlička na vlasy je připravená k použití a plně zahřátá maximálně do 60 sekund.

Doplňkové funkce žehliček na vlasy

  • Ionizátor – Jestli nechcete mít po žehlení vlasy zmuchlané jako chemlon, sáhněte po žehličce na vlasy s ionizační funkcí. Třeba s žehličkou Braun ES 3 dodáte během žehlení svým vlasům saténové ionty. K čemu vám to bude? Jednoduše to zabraňuje vysoušení vlasů během žehlení. Vlasy si udrží vlhkost, hladkost a lesk. Zároveň se zbavíte otravné statické elektřiny, která vlasy cuchá.
  • Automatické vypnutí – Užitečný bezpečností prvek, který oceníte především ve spěchu. Znáte to, ráno rychle zmizíte do práce a cestou vám v hlavě šrotuje, jestli jste tu žehličku na vlasy skutečně vypnuli. Funkce automatického vypnutí vás této paranoi zbaví. Do určité doby, kdy zůstává nečinně ležet, se automaticky vypne.
  • LCD display a světelná dioda – Display oceníte u žehliček, které umožňují vlastní nastavení teploty. Pokud žehlička nemá LCD display, bývá vybavena minimálně světlenou diodou, která zahlásí, že je žehlička připravená.

Jak natočit vlasy žehličkou
Žehličku využijete nejen v případě, že chcete zkrotit bujné kudrliny. Naopak si s ní přirozeně vypadající vlny také snadno vytvoříte. Žehlička na vlasy na rozdíl od klasické kulaté kulmy natočí vlasy trochu jinak.
Vlasy vám natočí každá žehlička, která má zaoblené hrany. Naprostá špička na natáčení vlasů je žehlička Remington S6606GP Curl & Straight Confidence 2v1.

Vykouzlíte s ní nadýchané vlny i jemnější vlnky. Zahřeje se bleskurychle do 30 sekund a nabízí celkem pět teplotních nastavení v rozmezí 150–230 °C. Povrch je díky turmalínu pěkně hladký, a tak nehrozí, že byste měli po natáčení vlasy nepříjemně krepaté.

Kulma vám vytvoří „princeznovské prstýnky“, které ale často nevypadají úplně přirozeně a nedodají vlasům požadovaný objem. Klasické vlnky vytvořené kulmou mají své kouzlo třeba ve společenských účesech.  Pro běžný styling ale raději volte žehličku, která vám vlasy zvlní víc přirozeně, a ještě dodá patřičný objem.