Pokud máte rádi sladkou zeleninu a chcete si být jisti, že nepřijímáte zbytečně pesticidy a chemické látky, vypěstujte si vlastní. Nemusíte mít zahradu, skvěle postačí balkón, na který svítí slunce alespoň 5 hodin v letních měsících, a vaše nadšení.

Jak na bohatou úrodu

Zelenina nevyžaduje velkou plochu, ovšem pokud mu ji nedopřejete, vsaďte na hluboké květináče. Rostliny se i díky tomu budou lépe vejít na balkón. Každá rostlina však potřebuje jiný prostor. Pro menší představu, mrkev vyžaduje květináč o průměru 25 cm, cuketa 33 cm, ale bazalce stačí i 15 cm.

Jak na popínavou zeleninu

Rajčata a fazole se potřebují někam pnout. Aby vám nepadaly a rostly vzhůru, pomozte si pytlem. Rostliny jdou přirozeně za světlem. Tudíž jakmile vám vyrostou první výhonky, napíchejte do hlíny pomocné žebříčky a celý květináč přikryjte pytlem. Do vrchního otvoru propíchejte několik větších děr, aby do něj šlo slunce. Rostlina tak bude růst vzhůru. Jakmile bude dosahovat požadované délky, pytle sundejte. Tento trik se dá použít i na pěstování zelených salátů.

Na balkóně se skvěle daří především bylinkám.

Kompost

Na balkóně si můžete zařídit i malý kompost, který bude vytvářet potřebné přírodní hnojivo pro zeleninu. Postačí vám malý kontejner s víkem. Kontejner pokryjte plastovým pytlem a trochou hlíny. Do takto připravené kompostu můžete nyní odhazovat přírodní odpad, jako jsou slupky od brambor, okurek, zbytky ovoce a zeleniny. Kompost pravidelně prokypřete, zalévejte a nechte působit přírodu. Během několik měsíců vám tam vznikne kvalitní humusová půda, která bude skvělou potravinou pro vaši balkónovou zeleninu.

Jelikož je zelenina částečně chráněna před srážkami, nezapomeňte na ní i během deštivých dnů. Zelenina vyžaduje vlhkou půdu, ne moc mokrou, ani ne suchou. Ovšem bylinkám se více daří, když necháte působit pouze přírodní podmínky. Záleží jen, co váš balkón nabízí.

Nekupujte už zeleninu v obchodě a pěstujte si vlastní chutnou, klidně na balkóně.